fbpx

Konfiguracja MRP w TIA Portal V16

Po obejrzeniu tego filmu będziesz potrafić prawidłowo skonfigurować MRP dla sieci Profinet środowisku TIA Portal wersja 16. 

Ja nazywam się Kamil Jastrzębski, na co dzień pracuję w JK Automation, gdzie zajmujemy się systemami sterowania i naprawą sieci przemysłowych, Profinet lub PROFIBUS. Wejdź na stronę www.Diagnostyka-Profibus.pl i zobacz, co możemy dla siebie zrobić. Tam też znajdziesz dużo informacji odnośnie właśnie diagnostyki sieci.

To przechodzimy już do środowiska TIA Portal. Także ja mam tutaj pusty projekt i zaczniemy od konfiguracji. A zapomniałem powiedzieć, że j przedstawiam tylko 4 kroki, z czego w sumie 1 jest zbędny, więc można byłoby zostawić tylko 3. Pierwszym krokiem jest stworzenie konfiguracji. Klikam na projekt – otwieram drzewo i dodaje nowe urządzenie. Ja wezmę sobie sterownik, który posiada 1 sieć profinetową, może być S7-1513-1PN. Dodaję go do naszej konfiguracji. Otwiera nam się od razu widok Device view i dodam mu 1 moduł sygnałowych. Przejdźmy teraz o Network view i dodamy kolejne elementy. Dodamy tutaj sobie elementy używane z drzewa Network components i niech będą to switche. Oczywiście, muszą być zarządzalne. Dodajmy jeden, drugi i jeszcze 1 rzecz jaką dodamy, to będzie, to będą rozproszone wejścia i wyjścia. Może być ET200 SP HA oczywiście na Profinecie, bierzemy ten oto moduł interfejsowy i przechodząc do widoku urządzenia. Też dodajmy jakiś moduł sygnał i powiedzmy, że konfigurację prawie mamy za sobą. Ja nie będę się w tym odcinku bawić, że tak powiem w konfigurowanie adresów IP po prostu zostawie to, co zostało przypisane przez środowisko. Natomiast urządzenia poprzypisuję do sieci, wystarczy na widoku Network view kliknąć ten napis “not assign” i pojawia nam się sieć. Tutaj akurat nazwana PLC1 Profinet interfejs i pierwszy krok mielibyśmy za sobą. Drugim krokiem jest stworzenie topologii z tym, że jest to krok zbędny. Topologii nie trzeba konfigurować, jeśli chodzi o MRP. Natomiast zróbmy sobie tą topologię. Wten sposób będzie to wyglądać, żeby to było wmiarę na środku i tak wychodzę z portu P2 przechodzę do Switcha – P1, to jest ważne, ja to zrobię w ten sposób, że Port 1 i Port 4 będą podłączone do ringu, w przypadku urządzeń, które mają tylko dwa porty to jest nieistotne. Natomiast dla switchy, trzeba będzie o tym pamiętać. Mamy podłączoną i skonfigurowaną topologię. Teraz przejdźmy do kroku nr 3, czyli konfiguracja domeny MRP. Przechodzimy na Network view, może nie, może szybciej będzie przejść po prostu do Media redundancy. Możemy zmienić sobie w naszej domeny.

Tutaj widzimy interfejsy poza siecią, to się wszystko jeszcze zgadza, ponieważ nie mamy skonfigurowanych żadnych sieci i na samym dole w obszarze Device mamy wyszczególnione nasze urządzenia. Mamy tutaj domenę MRP. Natomiast dopiero teraz się odświeżyło, my musimy po pierwsze, skonfigurować role w naszym pierścieniu. Te role w sumie są 4. Jest urządzenie, które nie jest w sieci, urządzeń które jest klientem, które jest menadżerem i może być jeszcze auto-menadżerem. Tą opcje wprowadzono w 2016 roku i polega na jeszcze jakby to dobrze powiedzieć: większa redundacja i tak w redundantnej sieci, czyli do tej pory menadżer zarządzał naszą siecią, czyli kierował pakiety w jednym kierunku, sprawdzając, czy nie ma problemu z siecią. Od 2016 roku możemy mieć 2 lub więcej menadżerów z tym, że trzeba je skonfigurować jako auto menadżer, auto menadżerzy. Dlatego zacznijmy od kierowania auto-menadżerów, niech to będą nasze switche. manager auto, PLC, no moglibyśmy, zostawmy go, jako klient. Może tutaj wiele ról pełnić. Natomiast, o ile jeden switch wypadnie, to może będzie możliwość pracy, zależy wszystko od instalacji, IO Device musi być klientem. Teraz ważna rzecz, przypominam, że dla naszego, dla naszych Scalance’ów w topologii ustawiliśmy porty pierwszy i port czwarty.

 

I krok konfiguracji i domenę MRP mamy za sobą, teraz trzeba przejść i wykonać jedną z ważniejszych rzeczy, a mianowicie w kroku czwartym wykonamy dostosowanie czasów aktualizacji do MRP, ponieważ w MRP czas przyłączenia się między jedną ścieżką, a drugą może wynosić nawet 200 milisekund, przy nawet 50 urządzeniach, więc trzeba dostosować ten czas w naszym przypadku dla tych 4 urządzeń czas byłby dużo mniejszy. Natomiast na pewno będzie większy niż czasu watchdoga, jaki mamy ustawiony “defaultowo” tutaj w środowisku, ponieważ środowisku ustawia się czas aktualizacji na 2 milisekundy, Whatchdog standardowo, to są 3 ramki, które mogą nie dojść do urządzenia, czyli po 6 milisekundach nasz sterownik zgłosi błąd. Natomiast my nie chcemy, żeby to robił, ponieważ może też do sytuacji, że ta sieć będzie się przyłączać. Ramka testowa przez auto menadżera wysyłana jest 20 milisekund, więc już widzimy, że jedno z drugim się nie zgadza, także przejdźmy do skonfigurowania czasów aktualizacji, możemy to zrobić właśnie na Network view, klikając na sieć i przechodząc na zakładkę I/O communication. Tutaj widzimy, że mamy ustawione 2 i 2, więc zmieńmy sobie to na “can be set” tutaj zwrócić uwagę, że czasy aktualizacji dla switchy to jest 128 milisekund i zwiększymy sobie to do 64 w naszym przypadku powinno to w zupełności wystarczyć i o ile wszystko dobrze zrobiłem, możemy zapisać projekt i spróbować go skompilować.

Kompilator mnie informuje, że dla sterownika nie zostało stworzone żadne hasło, natomiast topologia i hardware został skompilowany poprawnie. Także to wystarczy, aby poprawnie skonfigurować MRP, żeby to działało, jeżeli skonfigurujecie z mniejszymi czasami aktualizacji, to do momentu próby przyłączenia będzie działać. Natomiast w momencie przełączenia się to wysypie. Dziękuje, a jeżeli podobały się do wideo, to daj kciuka w górę, a w komentarzu napisz jakie tematy Cię interesują i co mógłbym Ci pokazać. Do zobaczenia w kolejnym odcinku